WYDANIE ONLINE

Jeszcze do niedawna budynki zużywające minimalne ilości energii potrzebnej do utrzymania wewnętrznego komfortu cieplnego czy te, które nie są wyposażone w tradycyjne systemy ogrzewania, były zaledwie nierealną ideą czy ciekawostką techniczną. Teraz jednak są one faktem, dzięki któremu mamy szansę zracjonalizować zużycie energii. To już nie alternatywa, lecz konieczność wynikająca zarówno ze względów ekonomicznych, jak i środowiskowych, a także zmieniających się regulacji prawnych. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z ecobudownictwa, a także jak przedkładają się one na jakość funkcjonowania mieszkańców, koszty eksploatacji oraz cykl życia samego budynku.

czytaj więcej »

Cechy charakterystyczne budynków energooszczędnych stanowią jednocześnie ich największe zalety, których w stosunku do budynków tradycyjnych jest całe multum. Do podstawowych można zaliczyć: wysoki komfort użytkowania, brak negatywnego wpływu na środowisko i niskie koszty użytkowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że decydując się na budowę takiego domu lub zakup mieszkania, dostajemy coś więcej niż tylko małe zużycie energii. Wyjaśniamy, czym powinien charakteryzować się budynek, aby można było uznać go za energooszczędny.

czytaj więcej »

Budowa domu energooszczędnego wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich rozwiązań i technologii. Trzeba też brać pod uwagę takie czynniki, jak bilans energetyczny budynku, lokalizacja i orientacja, strefowanie temperaturowe czy masa akumulacyjna. Wyjaśniamy, co należy zrobić, by dom, który budujesz, stał się domem energooszczędnym.

czytaj więcej »

Jedną z podstawowych cech budynku energooszczędnego są dobrze zaizolowane przegrody. Powinny one spełniać wymagania przewidziane dla budynków NF15 i NF40, a także te, o których mowa w Warunkach Technicznych. Omawiamy zalety dobrze zaizolowanych przegród, przykładowe materiały termoizolacyjne oraz sposoby ocieplania przegród.

czytaj więcej »

Celem wsparcia budownictwa energooszczędnego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w 2013 roku program priorytetowy dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Jest to pierwsza ogólnopolska inicjatywa ułatwiająca budowę budynków mieszkalnych o niskim zużyciu energii. Wyjaśniamy, kiedy i na co może uzyskać dofinansowanie.

czytaj więcej »

wiper-pixel