Atol_Grupa Waryński

Czy nowe przepisy usprawniają wydawanie pozwoleń na budowę

Czy wprowadzona nowelizacja ustawy o prawie budowlanym upraszcza procedury administracyjne i ułatwia deweloperom budowę mieszkań? Czy urzędy powróciły do zwykłego trybu funkcjonowania po przestoju? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

AdobeStock_142534929

Prawo.pl: za dwa lata ruszy e-budownictwo

Od 7 grudnia ma zacząć działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane - donosi Prawo.pl. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę.

Grochowska 230_Bouygues Immobilier Polska

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie

W których osiedlach je znajdziemy? Jakie mają ogródki i tarasy? Ile kosztują? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Fotolia_11704751_Subscription_Monthly_XL

Budujmy ekologicznie, ale wydajnie - organizacje branżowe apelują o wstrzymanie kosztownych zmian w Warunkach Technicznych

Dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej dołączyło do apelu o przyznanie architektom, inżynierom i inwestorom dowolności w sposobie, w jaki od 2021 będą osiągać nowe, niższe limity łącznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej przez budynki bez dalszego zaostrzania szczegółowych parametrów izolacyjności cieplnej poszczególnych materiałów budowlanych. Nowe parametry, które mają obowiązywać od stycznia 2021, będą jednymi z najbardziej rygorystycznych w całej Europie.

Praca zdalna - przeciwdziałanie COVID-19

W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi stosowania przepisów prawa pracy umożliwiających powierzenie pracownikowi pracy zdalnej w celu przeciwdziałania COVID-19, Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia:

RODO w prawie budowlanym. Nie poznamy autora „donosu budowlanego”

Nowe przepisy wdrażające RODO przyniosły interesujące zmiany w wielu ustawach i.in. w Prawie Budowlanym. Dotyczą one przede wszystkim informowania organów administracji architektoniczno – budowalnej przez osoby trzecie o nieprawidłowościach w zakresie budowy.

Aż w 93% skontrolowanych przez PIP firmach budowlanych wykryto nieprawidłowości w zakresie bhp

Jak wynika ze sprawozdania PIP z kontroli przeprowadzanych w 2018 r., na polskich budowach warunki pracy pozostawiają wiele do życzenia. Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy są przez pracodawców pomijane i traktowane jak zło konieczne oraz źródło dodatkowych kosztów. Poznaj wyniki kontroli PIP na budowach i zobacz na co inspektorzy zwrócili uwagę.

Buduj ze znajomymi, czyli kooperatywy mieszkaniowe. Będą ułatwienia dotyczące budowy budynków wielorodzinnych

Osoby niemające jeszcze działki, a planujące budowę własnego domu będą mogły niedługo rozważyć nową formułę przeprowadzenia takiego przedsięwzięcia. Dzięki zdecydowaniu się na budowę budynku wielorodzinnego wespół z innymi chętnymi będzie można uzyskać możliwość atrakcyjniejszego nabycia gminnej ziemi.

Jakie zasady wycinania drzew i krzewów obowiązują w 2019 r.?

Upłynęło już trochę czasu od zmian w prawie ochrony przyrody, które wywołały burzliwą dyskusję w temacie możliwości wycinania drzew i krzewów. Jednakże chaos szybkich zmian oraz medialny szum wokół tematu poczyniły sporą dezinformację. Dlatego, kiedy już legislacyjna gorączka opadła, a sprawa ucichła, warto przyjrzeć się – miejmy nadzieję – ustabilizowanej sytuacji prawnej wycinania drzew i krzewów.