AFB 53

Czy usługi budowlane należy oznaczać kodem GTU w JPK_VAT?

Firma wystawia faktury do umowy z opisem „usługa budowlana”. Czy od 1 października 2020 r. można tak nadal wystawiać faktury, czy może ze względu na nowy plik JPK_VAT,  trzeba podawać numery CN lub dodatkowe kody na fakturze?

Jaka jest wymagana powierzchnia na postawienie domów letniskowych?

Posiadam działkę 3000 m2 i chciałbym na niej postawić domki rekreacyjne (letniskowe) na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę. Przeglądając Państwa portal natrafiłem na informację, że na każde 500 m2 może przypadać jeden domek. I tu zaczynają się moje wątpliwości, a mianowicie: mam ziemię IV klasy, której nie mogę podzielić, a chciałbym na niej postawić 6 domków rekreacyjnych. W studium uwarunkowań teren tej jest przewidziany pod sport i rekreację, ale nie mam planu miejscowego. I teraz moje pytanie - czy prawnie jest możliwość postawienia 6 domków na 3000 metrowej działce, oczywiście zachowując wymagane 500m2 na domek - na zgłoszenie, czy będzie to wymagało wystąpienia o decyzję o warunkach zabudowy?

Obowiązki właściciela w zakresie utrzymania budynku w odpowiednim stanie technicznym

Ustawa Prawo budowlane nie ogranicza się jedynie do obowiązków związanych z realizacją obiektu budowlanego. Taką samą wagę przywiązuje do właściwego użytkowania i utrzymania obiektu w odpowiednim stanie technicznym. Jakie są więc obowiązki właściciela istniejącego obiektu wynikające z Prawa budowlanego?