WYDANIE ONLINE

Teoretycznie możliwe jest wybudowanie domu bez korzystania z sieci elektroenergetycznej. W trakcie budowy źródłem energii może być agregat prądotwórczy, instalacja sąsiada lub tymczasowe przyłącze energetyczne, wykonane tylko na czas budowy. Dużo sensowniejszym rozwiązaniem będzie jednak wykonanie od razu docelowego przyłączenia do sieci. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by tego dokonać.

czytaj więcej »

Pod koniec kwietnia bieżącego roku do Sejmu trafił rządowy projekt nowego Prawa wodnego. Zmienione przepisy mają wprowadzić nowy system zarządzania wodami, tzw. usługi wodne, oraz powiązane z nimi opłaty, a także nowy zakres koniecznych do uzyskania zgód administracyjnych. Projekt przewiduje także nowe rozwiązania prawne w zakresie funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja ma wejść w życie już 1 lipca 2017 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy w trakcie budowy garażu przy istniejącym już domu jednorodzinnym. W trakcie budowy okazało się, że możemy lepiej zagospodarować przestrzeń poddasza dokonując pewnych modyfikacji projektu. Zdaniem projektanta takie zmiany nie będą stanowiły istotnego odstąpienia od projektu ale my obawiamy się, że możemy mieć z tego tytułu kłopoty. Kto powinien zdecydować o zgłoszeniu zmian do urzędu oraz kto ponosi odpowiedzialności za błędne decyzje w tym zakresie?

czytaj więcej »

Pytanie: Na naszej działce położonej nad jednym z mazurskich jezior znajduje się stary, drewniany domek letniskowy. Chcemy go wyburzyć i postawić dokładnie w tym samym miejscu nowy domek. Ma on także być wykonany z drewna i mieć powierzchnię ok. 32-34 metrów kwadratowych. Media (prąd i woda) są już doprowadzone do starego domku i chcielibyśmy je podpiąć do nowej konstrukcji.Z jakimi formalizmami wiążą się nasze plany?

czytaj więcej »

W poprzednim numerze pisaliśmy o zasadach i skutkach ustalenia ryczałtowego wynagrodzenia wykonawcy budowlanego. Teraz skupimy się na wynagrodzeniu w formie kosztorysu. Jak już wspominaliśmy poprzednio, właściwe ustalenie wynagrodzenia wykonawcy budowlanego oraz skutków dokonanego wyboru może stanowić problem ze względu na niedostosowanie przepisów Kodeksu cywilnego do umów o wykonawstwo budowlane. Dlatego też warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.

czytaj więcej »

Instytucja prawa do zabudowy, będąca jedną z podstawowych zasad prawa budowlanego, zapewnia jednostce prawo do żądania określonego zachowania organu administracji publicznej. Podstawowym warunkiem skorzystania z tego prawa jest wykazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Podpowiadamy, jak to zrobić.

czytaj więcej »

Kiedy decyzja udzielająca pozwolenie na budowę staje się ostateczna (tzn. nie można wnieść od niej już odwołania ani zaskarżyć do sądu administracyjnego), to inwestor bez obaw może przystąpić do realizacji inwestycji. Istnieją jednak tryby, które pozwalają na uchylenie ostatecznego pozwolenia na budowę, a tym samym na zablokowanie możliwości realizacji inwestycji. Jednym z nich jest wznowienie postępowania administracyjnego.

czytaj więcej »

Kondygnację należy rozumieć zgodnie z wykładnią językową. Nie jest istotna ani średnia wysokość pomieszczenia, ani to, czy nadaje się ono do przebywania ludzi – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 lutego 2017 r., sygn. akt II FSK 3957/14.

czytaj więcej »

Właściwe wypełnienie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane często sprawia inwestorom wiele trudności a konsekwencje jego niewłaściwego wypełnienia stanowią wielokrotnie przyczynę późniejszych kłopotów. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.

czytaj więcej »

wiper-pixel