Praca zdalna - przeciwdziałanie COVID-19

W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi stosowania przepisów prawa pracy umożliwiających powierzenie pracownikowi pracy zdalnej w celu przeciwdziałania COVID-19, Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia:

RODO w prawie budowlanym. Nie poznamy autora „donosu budowlanego”

Nowe przepisy wdrażające RODO przyniosły interesujące zmiany w wielu ustawach i.in. w Prawie Budowlanym. Dotyczą one przede wszystkim informowania organów administracji architektoniczno – budowalnej przez osoby trzecie o nieprawidłowościach w zakresie budowy.

Aż w 93% skontrolowanych przez PIP firmach budowlanych wykryto nieprawidłowości w zakresie bhp

Jak wynika ze sprawozdania PIP z kontroli przeprowadzanych w 2018 r., na polskich budowach warunki pracy pozostawiają wiele do życzenia. Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy są przez pracodawców pomijane i traktowane jak zło konieczne oraz źródło dodatkowych kosztów. Poznaj wyniki kontroli PIP na budowach i zobacz na co inspektorzy zwrócili uwagę.

Buduj ze znajomymi, czyli kooperatywy mieszkaniowe. Będą ułatwienia dotyczące budowy budynków wielorodzinnych

Osoby niemające jeszcze działki, a planujące budowę własnego domu będą mogły niedługo rozważyć nową formułę przeprowadzenia takiego przedsięwzięcia. Dzięki zdecydowaniu się na budowę budynku wielorodzinnego wespół z innymi chętnymi będzie można uzyskać możliwość atrakcyjniejszego nabycia gminnej ziemi.

Jakie zasady wycinania drzew i krzewów obowiązują w 2019 r.?

Upłynęło już trochę czasu od zmian w prawie ochrony przyrody, które wywołały burzliwą dyskusję w temacie możliwości wycinania drzew i krzewów. Jednakże chaos szybkich zmian oraz medialny szum wokół tematu poczyniły sporą dezinformację. Dlatego, kiedy już legislacyjna gorączka opadła, a sprawa ucichła, warto przyjrzeć się – miejmy nadzieję – ustabilizowanej sytuacji prawnej wycinania drzew i krzewów.

Odbiór robót remontowych w książce obiektu budowlanego. Jak prawidłowo go przeprowadzić

 Książka obiektu budowlanego jest formularzem służącym do rejestrowania historii zdarzeń technicznych związanych z obiektem budowlanym. Jeśli jest ona właściwie prowadzona, stanowi praktyczną pomoc przy odszukaniu najistotniejszych zdarzeń związanych z budynkiem, o których informacje mogą się okazać kluczowe przy planowaniu i przygotowywaniu dalszych prac remontowych i budowlanych. Poniżej nasz ekspert udzieli wskazówek, jak w książce tej ująć odbiór robót remontowych.  

Szykują się zmiany w zakresie abolicji samowoli budowlanych

Niektóre obiekty budowlane wybudowane niezgodnie z przepisami będą mogły stać się niedługo legalne. Wszystko dzięki tzw. abolicji samowoli budowlanych, którą planuje rząd. Dowiedz się, na czym polegać mają zmiany i jakich nowych obowiązków będziesz musiał dopełnić.

Dowiedz się, czego dotyczą nowe wytyczne bezpieczeństwa pożarowego i co oznaczają dla branży budowlanej

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) opublikowało „Wytyczne projektowania: Ocieplenia Elewacji Budynków z uwagi na Bezpieczeństwo Pożarowe – SITP WP-03:2018”. Choć dokument skierowany jest do inwestorów, projektantów, producentów i wykonawców systemów ociepleń, zaniechano konsultacji eksperckich z organizacjami zrzeszającymi przedstawicieli tych środowisk. Wyjaśniamy, czego dokładnie dotyczą wytyczne SITP i co oznaczają dla branży budowlanej.

Ulga termodernizacyjna od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowa ulga podatkowa, w ramach której przez trzy lata będzie można odliczyć nawet 53 tys. zł. Ulga obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianę kotłów na paliwo stałe. Dowiedz się kiedy i na jakich zasadach można skorzystać z ulgi termodernizacyjnej.